Dünyanın En Tehlikeli 5 Ajanı

Richard Sorge siyaset biliminde yüksek lisans yapmış bir kaç dili akıcı konuşabilen usta bir keskin nişancıydı. Sovyetler tarafından silah altına alınmıştı ve ‘Stalin’in James Bond’u’ olarak adlandırılıyordu.

Hitler, 1933 yılında yönetime geldiğinde Sorge, Sovyetler Birliği’ne karşı yapılabilecek herhangi bir saldırıyı değerlendirmek için Japonya’ya gönderilmişti. Çevresi sayesinde Pearl Harbor saldırısını aylar öncesinden öğrendi ve hatta Nazilerin Sovyetlere saldırdığı Barbarossa Operasyonu’nun tam tarihini de biliyordu.

Bu bilgiler Sovyetlere büyük bir avantaj kazandıracaktı ancak Stalin, Sorge’u görmezden geldi. Sorge’un dedikleri doğru çıktı ve milyonlarca Rus hayatını kaybetti.

Stalin, Japonya’nın Naziler gibi Sovyet’e saldıracağından korkması üzerine Sorge, Japonya’nın SSCB’ye saldırmayacağını kanıtlayan belgelerin fotokopisini çekti. Ancak Sorge sonunda yakalandı ve Japonlar, üç defa Sorge’u SSCB’ye ellerindeki Japon rehinelere karşılık sundu. Sovyet Rusya, Sorge’u sahiplenmedi ve üç sene sonra Sorge asıldı.

Advertisements
Post hau arzuluyuz atalean publikatu zen. Gogokoetara gehitzeko lotura iraunkorra.

Utzi erantzun bat

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Aldatu )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Aldatu )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Aldatu )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Aldatu )

w

Connecting to %s