Facebook facebook olalı böyle inat görmedi

facebook

Facebook yapmamak için, çocuk istismarıyla mücadele edenler ise yaptırmak için inat ediyor

Facebook yapmayacağız diyor; onlar yapın diye bastırıyor: İşte dev sitenin kurtulamadığı konu.

Facebook cephesinde yaşanan panik düğmesi tartışmaları bir türlü durulmuyor. Yaklaşık 5 ay önce, sitenin, kullanıcılar çocuklar için uygun olmayan içerikle karşılaştıkları zaman basıp uyarı gönderebileceği bir panik tuşunu kullanıma açacağı haberleri ortaya atılmıştı. Ancak Facebook, daha önce yaptığı açıklamada böyle bir düşünceleri olmadığını duyurmuştu.

Ve şimdi Facebook bir kez daha çocuk istismarcılarına ve uygunsuz içeriğe karşı, kullanıcıların profil sayfalarına “panik düğmesi ” konması isteğini bir kez daha geri çevirdi. Washington’da gerçekleşen bir toplantıda Facebook yetkilileri, Çocuk İstismarı ve Online Koruma Merkezi’nin (CEOP) yönetici şefi Jim Gamble’a, sitede bazı değişiklikler yapıp İngiltere’den yapılan şikayetleri de doğrudan organizasyonlarına bildirileceğini söyledi. İlgili konular, şu anda yalnızca CEOP’un BM birimine iletiliyor. Ancak Facebook, CEOP için bir panik düğmesi koymayacaklarını yineledi.

Chip Online’ın haberine göre Gamble, Facebook’un güvenlik sayfasında CEOP’un bağlantısının olmasını, 5 milyon sterlin değerinde eğitime yapılan yatırımı ve 24 saat açık olan yeni bir yardım hattını hoş karşıladığını söyledi. Ancak “panik düğmesi” konusunda Facebook’u eleştirmekten de geri durmadı; “Güvenlik sayfasına bir düğme yerleştirmek , evinizin içine bir hırsız alarmı koymak gibi. Hırsızlar yine de evinize girecekler çünkü orada olup olmadığınızı bilmiyorlar. Ufak bir düğme koymak bu kadar mı zor?”

Siteden gelen açıklama ise ısrarları geri çevirir yönde; “Bu yalnızca bir düğmeyle alakalı olan bir şey değil. Bir güvenlik ağı oluşturulmalı, her internet sitesi de kendileri için de uygun olan yöntemi uygulamalı. Sitemizden kötü insanları çıkarmak istiyoruz ve CEOP mesajlarını sitemizde yayınlayacağız.”

Gamble ise “panik düğmesi”nde ısrarcı; “Eğer panik düğmesini koymazlarsa, biz de çekip gideriz” diyor. Bakalım, bu kavga nerelere varacak?

Advertisements
Post hau Facebook atalean eta laburpen hitzekin publikatua izan da. Gogokoetara gehitzeko lotura iraunkorra.

Utzi erantzun bat

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Aldatu )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Aldatu )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Aldatu )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Aldatu )

w

Connecting to %s