Türklere Maserati ve Ferrari yetiştiremediler

ferrari

Yılın ilk çeyreğinde 17 adet Ferrari ve 17 adet Maserati satıldı

TOFAŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Pandır, bu yılın ilk çeyreğinde 17 adet Ferrari sattıklarını, şu anda Ferrari’den bu yıl Türkiye pazarı için daha fazla araç almaya çalıştıklarını bildirdi. Pandır, yaptığı açıklamada, TOFAŞ çatısı altında Ferrari ve Maserati markalarının distribütörlüğünü yürüten FerMas Oto’nun, kendilerinin lüks perakendecilik anlamında ilk ve tek deneyimleri olduğunu belirtti. Pandır, bu yıl ilk 3 ayda Ferrari ve Maserati’ye, tahminlerin üzerinde talep olduğunu bildirdi. Geçen yıl hem Maserati hem de Ferrari’den 17’şer adet olmak üzere toplam 34 otomobil sattıklarını anımsatan Pandır, 2009 yılının kriz yılı olması nedeniyle, 2007 yılında ulaştıkları marka bazında 30’lu adet satış rakamlarının yaklaşık yarısına düştüklerini anlattı. Pandır, bu yılın krizden çıkış yılı olduğunu ve bir toparlanma olsa da yine de satışlarının her bir markaları için 30’lu adetlere yaklaşacağını tahmin etmediklerini, daha temkinli yaklaştıklarını söyledi. Bu yılın ilk 3 ayında özellikle Ferrari’de, bütün yıl için satmayı hedefledikleri otomobillerin tamamının satıldığını ifade eden Pandır, ”Şu anda Ferrari’den bu yıl için daha fazla araç almaya çalışıyoruz. Bu TOFAŞ ve FerMas tarihinde ilk defa oluyor” diye konuştu.

MASERATİ TALEBİ ANADOLU’DA FAZLA
Pandır, yıl sonuna kadar satış hedeflerinin Ferrari’den alabilecekleri araçlara bağlı olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Ferrari’de global anlamda üretim sipariş üzerine yapılıyor. Şayet araç alabilirsek, 25 adete yakın Ferrari satışımız olacaktır. Maserati’de de benzer bir başarılı durum var. Biz ikisinde de 20’ye yakın araç satacağımızı tahmin etmiştik ama bunu aşacağız. Anadolu’da yaptığımız test sürüşü etkinlikleri gösteriyor ki özellikle Maserati tarafında İstanbul dışında daha çok potansiyel var.”
Pandır, ”Anadolu açılımı”nın özellikle Maserati’nin ikinci el satışlarına çok büyük etkisi olduğunu ekledi. TOFAŞ CEO’su Ali Pandır ilk çeyrekte 17 adet Ferrari sattıklarını belirtirken “Artan talebi karşılamak için bu yıl içinde teslim edilmek üzere daha ne kadar araç alabiliriz diye Ferrari ile görüşmemiz sürüyor” dedi California yeni müşteri kazandırdı Ferrari’nin her yıl yeni bir model çıkarttığını ve en son çıkan modelin en çok talep gördüğünü belirten Pandır, şu anda en son çıkan iki modelin California ile 458 Italia olduğunu bildirdi. Pandır, Maserati’de ise Quattroporte ile GranTurismo modellerinin Türkiye’de çok iyi tuttuğunu belirtti. Pandır, Ferrari’nin California modeliyle bugüne kadar Ferrari müşterisi olmayan yeni kitlelere hitap ettiğini de anlattı.

İŞADAMLARI FERRARİ SHOWROOM’U İSTİYOR
Pandır, lüks segmentteki araçların basit showroomlarda satılamadığını ve bunun pahalı bir yatırım olduğunu anlatarak, şunları söyledi: ”Onun için de bu işletmenin dönebilmesi için belli sayıda satış yapmak lazım. Zaman zaman bu işi çok fazla kâr amacı olarak değil de hobi amaçlı gören işadamları, bana verin de ben Ferrari showroom’u açayım diye teklif ediyorlar. Ama biz o işlerin çok sürdürülebilir olduğuna inanmıyoruz. Bugün çok heves edersiniz ama adetler gelip de para ve kâra dönüşmezse yatırımlarınız, hobiler de bir gün sıkıcı olabilir. Ama işin ekonomik rasyoneli de yavaş yavaş geliyor. Özellikle Ankara ve İzmir’de bir zaman sonra bizim FerMas Oto’nun yeni şubeleri açılabilir. Bu yıl için zor ama 2 yıl içinde olabilir.”

İKİNCİ ELDE FERMAS’IN FABRİKA GARANTİSİ VAR
Ali Pandır, FerMas Oto’da satış sonrası sınırsız servis anlayışıyla hizmet verildiğini dile getirerek, gezici servislerinin Ferrari ve Maserati müşterileri nerede olursa olsun onlara anında hizmet götürebildiğini kaydetti. FerMas Oto’nun ikinci elde, iki yıl fabrika garantisi sunan tek marka olduğunu dile getiren Pandır, ”Bizden ikinci el araç alanlara, tamamen gözden geçirilmiş ve yenilenmiş araçları iki yıllık fabrika garantisi ile satıyoruz. Böyle bir aracı almak isteyenler buna yakın bir aracı aynı veya başka marka olarak takas etmek istiyorlar. Bu galerilerde yapılıyordu ama biz daha kurumsal olarak garanti de vererek FerMas Oto bünyesi altında yapıyoruz” diye konuştu.

Advertisements
Post hau Haberler atalean eta , laburpen hitzekin publikatua izan da. Gogokoetara gehitzeko lotura iraunkorra.

Utzi erantzun bat

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Aldatu )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Aldatu )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Aldatu )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Aldatu )

w

Connecting to %s